قالب وردپرسافزونه وردپرسقالب فروشگاهی وردپرسقالب وردپرسقالب صحیفه
Prokart / BPC Takımlar Birinciliği 2. Ayakta Uçanzi Uçtu ! Prokart / BPC Takımlar Birinciliği 2. Ayakta Uçanzi Uçtu !
Prokart / BPC Takımlar Birinciliği 2. Ayakta Uçanzi Uçtu ! HABERLERİKOKPROKART 22 Ağustos 2017 ikok2017 BPC7 İKOK11 PROKART9 İstanbul Sportif Karting Dayanıklılık Birinciliği 2.Ayak ... Prokart / BPC Takımlar Birinciliği 2. Ayakta Uçanzi Uçtu !

İstanbul Sportif Karting Dayanıklılık Birinciliği   2.Ayak  yarışı  20 Ağustos Pazar günü İstanbul Autodrom Pistinde yapıldı. Yarış organizasyon kulübü   İKOK- İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü oldu. Prokart Bpc Takımlar kupası 13. Sezonunu yapmaktadır.

Hareketli Start uygulaması ile yapılan yarışta her ayak iki etap olarak ve etap aralarında benzin ikmali yapılmadan koşuldu. Her etap 150dk aralıksız ve tek pit stop 60sn kuralı uygulanması sebebiyle takım stratejileri önem kazandı. Takımlar İkinci etapta sıralamanın tersi olarak dizilerek start aldı. Antremanlarda tur derecesi iyi olmayınca  Deniz Yıldızı takımı 2.etapta ilk cepte kalkış yapabilmek için sıralama turlarında sonunculuğu tercih etti.

Sıralama sonrası  takımların grid diziliş sırası şu şekilde oldu. Uçanzii? , Efsaneler, Chronos Racing ,TKŞ Power, ALFA , Çoban Yıldızı, Deniz Yıldızı. Borakart ve Gama takımları bu yarışta start almadı.

Yarışta pist yönü olarak bir önceki yarışın ters yönü uygulandı. İlk virajın 90 derecelik bir viraj olması ve fren noktasında zemin bozukluğu sebebiyle araçların sekiyor olması start heyecanını artırdı.

Yarışın başlaması ile birlikte  ilk cepten start alan Uçanzi takımı pilotu Orçun  liderliğini koruyarak ilk turu ve sonraki her turu önde bitirdi. 41.755sn lik tur süresi ile Best Time puanını ve birincilik puanının takımına kazandırdı. İlk bir saatin sonunda pit stop öncesi 2.sıradaki Efsaneler takımına tur bindiriyordu. İlk bir saatin sonunda birincinin belli olduğunu düşünen diğer takımlar gözünü ikinciliğe çevirmiş stratejilerini buna göre yapıyordu.  TKŞ power 2, Chronos 3 , Deniz Yıldızı 4. Sırada yarışı sürdürürken  TKŞ power pilotu Mehmet Yaman yaptığı hata ile birlikte spin atarak yerini kaybetti.  Son pit stoplar yaklaşırken  Chronos 2. ve Deniz Yıldızı 3. sırada 14 sn fark ile yer alıyordu.  Son pit stop stratejisinde  Deniz Yıldızı  17sn kazanarak  piste Choronos takımının önünde çıkmayı başardı. Diğer takımların pozisyonları belli olduğu için tüm gözler bu iki takım arasındaki rekabete çevrilmişti. Son  beş dakikaya girilirken Deniz Yıldızı hala önde hemen arkasında Chronos vardı.  Son viraj öncesi Choronos atak yaparak Deniz Yıldızı nın yanına çıkmayı başarmıştı. Bu sırada öndeki aracın spin attığını Choronos görerek kendini kurtarabilmiş  fakat araç  Deniz Yıldızı’nın tam önüne çıkmıştı. Deniz Yıldızı yaşadığı temas sonrası aks hasarı ile yarış dışı kalarak etabı sonuncu bitirdi.

2.etapta takımlar sıralamanın tersi olacak şekilde yerlerini aldılar. Deniz Yıldızı ilk  cepte start almanın avantajını kullanarak birinci etaptaki kaybını telafi etmek istiyordu. Deniz Yıldızı çok iyi start alarak ilk üç virajda liderliğini korumuş olsa da  yaşanan fren problemi nedeniyle sonunculuğa geriledi. Pite girmek çok zaman kaybettireceği için yarışın tamamını bu şekilde sürdürme kararı aldılar. İstikrarlı yükseliş ile ilk pit stoplar başladığında sıralamada 2.liğe yükselmişlerdi.  Uçanzii  takımı yine tutulamıyor tam anlamıyla uçuyordu.  41.406 sn lik tur derecesi ile en yakın takipçisine 1.059 sn fark atıyordu. Yarışın ikinci yarısında takımların yaşamış olduğu problemler ile sıralama sürekli değişiyordu. Liderden sonraki takımlar arasında kıyasıya mücadele vardı . Deniz Yıldızı birincilik TKŞ Power ikincilik hedefliyordu. Chronos hemen bunların arkasında yer alıyor fakat hemen arkasında ALFA takımından çekiniyordu. Çoban Yıldızı yaşadığı problemler ile ve Efsaneler yanlış strateji ile yarıştan koptu. Deniz Yıldızı  yarışın sonunda 2., TKŞ Power 3. , Chronos 4. , ALFA 5., Çoban Yıldızı 6 ve Efsaneler 7. olarak tamamladı. Fakat takımların aldığı cezalar ile 2.etabı Deniz Yıldızı 1. Olarak tamamladı.

Prokart Bpc de  2.Ayak Sonuçları :

  1. UÇANZİİ?
  2. CHORONOS RACING
  3. DENİZ YILDIZI
  4. TKŞ POWER
  5. EFSANELER
  6. ÇOBAN YILDIZI
  7. ALFA EEKT

Takımlar Kupası Prokart Bpc de  3.-4. Ayak Yarışları  9-10 Eylül tarihlerinde Uşak’ta yapılacak.